Monety srebrne

Wiadomości

Jak zarabiać na numizmatyce
Numizmatyka to nie tylko hobby lecz okazja do szybkich zysków. Wiedząc jakie monety kupować można zarobić na tym kilkakrotnie w ciągu roku. Przedstawiamy garść porad przydatnych dla początkujących kolekcjonerów:
Inwestowanie w monety kolekcjonerskie
Jak przechowywać i konserwować monety
Czyszczenie monet jest operacją bardzo ryzykowną i może przynieść im więcej szkody niż pożytku. Lepiej zadbać o prawidłowe przechowywanie monet, a jeśli już musimy je czyścić to przestrzegać zasad które zmniejszą ryzyko ich zniszczenia.
Czyszczenie monet
Grading monet
Usługa polegająca na ocenie stanu zachowania monety, wystawieniu certyfikatu i hermetycznym opakowaniu:
Grading


Wyszukiwarka

Medale, żetony i inne krążki udające monety

  Kolekcjonowanie monet jest zazwyczaj bardzo opłacalne, gdyż niski nakład i duży popyt sprawiają, że w pewnym okresie czasu, wartość naszej kolekcji stale rośnie. Liczba kolekcjonerów też się zwiększa. Jednak na numizmatyce trzeba się znać, bo można ulokować pieniądze w krążki bez żadnej wartości.

 

Co nie jest monetą?

  Chodzi tu o żetony, medale i inne numizmaty, które tylko udają monety. Moneta kolekcjonerska tym różni się od innych numizmatów, że ma podany nominał. W Polsce tylko NBP ma prawo wprowadzać do obiegu monety. Monety kolekcjonerskie bite są na zamówienie NBP w Mennicy Polskiej w Warszawie.

  Wszystkie inne numizmaty, na których nie widnieje nominał, nie mogą być nazywane monetami. Niektóre pięknie wyglądają, są wykonane ze złota lub srebra, oraz posiadają dodatkowe certyfikaty autentyczności. Rynek szybko zweryfikował wartość tych pseudo-monet. Na aukcjach internetowych i sklepach numizmatycznych można je kupić za połowę ceny emisyjnej i nigdy nie będą więcej warte.

  Na rynku istnieje wiele firm, które skutecznie sprzedają żetony. Prowadzą agresywna reklamę w mediach, sugerując, że oferowane numizmaty to dobra lokata kapitału. Zachętą ma być stale rosnąca wartość złota i srebra. Jednak faktyczna wartość kruszcu często jest nawet 10 razy niższa niż cena zakupu. Klienci są "nabijani w butelkę", jednak zgodnie z prawem nie jest to oszustwo. Każdy zakład rzemieślniczy ma prawo produkować pseudo-monety pod warunkiem, że nie używa zastrzeżonego oznaczenia NBP i nie podaje nominału.

  Obok Mennicy Polskiej, która jest notowana na GPW i prowadzi sprzedaż medali pod nazwa Skarbiec Mennicy Polskiej, intensywnie konkuruje Mennica Narodowa, która jest spółką europejskiej grupy Samlerhuset Group BV w Amsterdamie. Ponoć zbieżność nazw jest tylko przypadkowa, ale można odnieść wrażeni, że ta nowa firma chce korzystać z renomy Mennicy Polskiej, która jako jedyna bije monety na zlecenie NBP. Nie jest to pierwsza firma, co chce przejąć część rynku numizmatów. Działają już Mennica Śląska, Mennica Kresowa i Mennica Łebska. Faktycznie , każdy zakład ślusarski może bić swoje żetony.

  Ile jest warty numizmat, który nie jest monetą? - tyle ile ktoś jest gotowy za niego zapłacić.

  Klienci zachęceni reklama w telewizji, zamawiają piękne numizmaty. Ich cena jest zwykle zawyżona, wielokrotnie przewyższająca wartość użytego kruszcu. Faktyczna wycena ma miejsce przy próbie sprzedaży.
Na popularnych serwisach aukcyjnych, nikt nie chce ich kupić nawet za połowę ceny producenta. Nie ma tu znaczenia mała wielkość nakładu, po prostu nikt tego nie kolekcjonuje, ponieważ rynek jest zasypywany coraz to nowymi seriami takich numizmatów.

Copyright: © www.monety.piloty.eu