Monety srebrne

Wiadomości

Gdzie kupować monety?
Monety kolekcjonerskie emitowane są przez Narodowy Bank Polski. Zakupu można dokonać wykupując abonament lub bezpośrednio w wybranych oddziałach banku. Lista oddziałów NBP prowadzących sprzedaż monet kolekcjonerskich
Jak zarabiać na numizmatyce
Numizmatyka to nie tylko hobby lecz okazja do szybkich zysków. Wiedząc jakie monety kupować można zarobić na tym kilkakrotnie w ciągu roku. Przedstawiamy garść porad przydatnych dla początkujących kolekcjonerów:
Inwestowanie w monety kolekcjonerskie
Jak przechowywać i konserwować monety
Czyszczenie monet jest operacją bardzo ryzykowną i może przynieść im więcej szkody niż pożytku. Lepiej zadbać o prawidłowe przechowywanie monet, a jeśli już musimy je czyścić to przestrzegać zasad które zmniejszą ryzyko ich zniszczenia.
Czyszczenie monet
Pseudo-monety
Wielu kolekcjonerów pyta o wartość numizmatów wydawanych przez różne mennice. Jeśli nie jest podany nominał, to nie jest to moneta tylko medal lub żeton, ich wartość zwykle nie przekracza ceny użytego kruszcu.
Medale okolicznościowe


Wyszukiwarka

Grading monet

grading monet  Ocena stanu monety jest obok jej popularności ważnym czynnikiem decydującym o wartości numizmatu. Nawet taka sama moneta w zależności od stanu zachowania może różnić się w cenie do 10000% Gdy kupujemy monetę na aukcji internetowej, bez możliwości jej dokładnego obejrzenia lub gdy nie mamy wystarczającego doświadczenia, warto skorzystać z oceny według standardowej skali, wykonanej przez profesjonalistów.

Grading to właśnie usługa polegająca na ocenie stanu zachowania monety, przyznaniu odpowiedniego certyfikatu i hermetycznemu opakowaniu w przeźroczyste slaby, zwane trumienkami.
Szczelne opakowanie zapewnia numizmatom najlepsze warunki przechowywania i poprawia odporność na szkodliwy wpływ powietrza i zanieczyszczeń otoczenia. Tak opakowana moneta ma nadal estetyczny wygląd i przez wiele lat nie powinien się pogorszyć.
Monety w gradingu ułatwiają transakcje na odległość. Gdy kupujemy monetę na aukcji, to nie musimy już wierzyć w zapewnienia sprzedającego o jej stanie menniczym, a możemy zaufać certyfikatowi i przyznanej ocenie według skali. Zwykle monety w gradingu kosztują więcej niż te w fabrycznych opakowaniach.

Monety nie kwalifikujące się do gradingu

  Przedmiotem oceny mogą być tylko monety w dobrych stanach zachowania. Certyfikowaniu nie podlegają numizmaty nie spełniające podstawowych warunków. Przykładowo w firmie gradingowej NGC zwracane są bez pakowania w slaby następujące numizmaty:

Skala oceny Sheldona

  Najbardziej popularnym sposobem oceny stanu zachowania jest ocena według 70 stopniowej skali Sheldona. Skala ta jest najczęściej stosowana przez firmy gradingowe.

W oznaczeniach europejskich stosuje się trzy grupy ocen: stany mennicze, stany okołomennicze, stany obiegoweoznaczane są cyframi rzymskimi I, II, II, IV

Stany mennicze

Stany mennicze

Opis stanu

Idealny I ++ MS 70 Pełne wybicie z pełnym lustrem
Znakomity I zn + MS 69 Moneta jak z mennicy z malutkimi niedoskonałościami, konieczne prawie idealne lustro mennicze
I zn MS 68 Moneta jak z mennicy z drobnymi niedoskonałościami, dopuszczalna najwyżej drobna niedoskonałość lustra
I zn - MS 67 Moneta jak z mennicy z niedoskonałościami, bardzo dobre lustro
Bardzo dobry I zn ++ MS 66 Dobre lustro. Mniej niż znikoma ilości skaz i rys tylko w niektórych miejscach.
I bdb + MS 65 Lustro powyżej przeciętnej. Tylko w niektórych miejscach znikoma ilość skaz i rys.
I bdb MS 64 Lustro przeciętne lub powyżej przeciętnej. Mała ilość skaz i rys lub rysy i skazy obecne w małych obszarach.
I bdb - MS 63 Umiarkowana ilość skaz i rys, lustro może być niepełne
Dobry I db + MS 62 Ilość skaz i rys poniżej średniej, lustro może być niepełne
I db MS 61 Średnia ilość skaz i rys, lustro może być niepełne
I db - MS 60 Brak oznak obiegu. Możliwa mała ilość skaz, rys, lustro może być niepełne.

 

Stany okołomennicze

Stany okołomennicze

Opis stanu

Znakomity II ++ AU 58 Widoczne wszystkie szczegóły z tylko drobnym obtarciem na najwyższych punktach
Bardzo dobry II + AU 55 Widoczne wszystkie szczegóły z obtarciem na mniej niż połowie powierzchni, zwłaszcza na najwyższych punktach
II AU 53 Widoczne wszystkie szczegóły z obtarciem ponad połowy lub większej powierzchni, bardzo drobna płaskość na najwyższych punktach
Dobry II - AU 50 Widoczne wszystkie szczegóły, obtarcia najwyższych punktów powierzchni, drobne starcia na najwyższych punktach całej powierzchni

 

Stany obiegowe

Stany obiegowe

Opis stanu

Znakomity III + EF 45 Szczegóły są kompletne z najbardziej wysokimi punktami nieznacznie płaskimi. Szczegóły są kompletne z kilkoma wysokimi punktami płaskimi
Bardzo piękny III - VF 35 Niemal kompletne szczegóły z płaskimi obszarami. Szczegóły są kompletne ale ze zniszczonymi wysokimi punktami płaskimi.
III - VF 25 Wyraźne szczegóły, litery i cyfry w pełni widoczne i wyraźne. Nieznacznie bardziej wyraźne szczegóły i oznaczenia literowe.
Piękny IV + F 15 Napisy wyraźne. Więcej niż kilka najniższych obszarów z dobrze widocznymi szczegółami.
IV F 12 Kilka najniższych obszarów z dobrze widocznymi szczegółami, napisy wyraźne
Bardzo dobry V + VG 10 Moneta lekko wytarta, szczegóły dobrze widoczne
Dobry V G 6 Rant i jego otoczenie oddaje szczegóły tam się zawierające, pola otaczające napisy nie zniszczone
V - G 4 Rant wytarty, ale widoczny, dobrze zachowane napisy mimo obiegu, widoczne szczegóły, ale mocno wytarte, pola otaczające napisy prawie nie zniszczone
Dostateczny VI FR 2 Widoczne kilka szczegółów pozwalające na identyfikacje monety. Mocno wytarcia spowodowane wieloletnim obiegiem.
Niedostateczny VII PO 1 Możliwa do identyfikacja data i napisy

 

Gdzie można zlecić grading monet?

Oprócz certyfikatu i oceny, ważne jest kto wykonuje tę usługę. Firmy zajmujące się gradingiem muszą mieć odpowiednia renomę i wiarygodność na rynku numizmatycznym. Najlepsze firmy niestety znajdują się za oceanem, a zlecenie im tej usługi sporo kosztuje. Dochodzę też problemy związane z wysyłką i ewentualne ograniczenia prawne dotyczące wywozu za granicę zabytków.
Od paru lat w Polsce są już filie znanych firm gradingowych oraz zupełnie nowe firmy oferujące tę usługę. To od nas zależy czy wybierzemy najtańszą firmę, czy taką, której ufa większość. Niestety ten zakres działalności nie podlega specjalnym certyfikatom, może prowadzić to każdy jak zwykłą działalność gospodarczą. Efektem takiej swobody jest obecność numizmatów z przyznaną wysoką oceną np. PR70 dla monet które posiadają widoczne skazy. Szczególnie niska wiarygodność maja firmy zajmujące się handlem monetami i jednocześnie zajmujące się gradingiem. Wielokrotnie na forach dyskusyjnych krytykowana była firma, która sprzedawała w dużych ilościach na Allegro monety z PR70 a jednocześnie przyjmowała do gradingu monety nadając im niższe oceny. (Celowo nie podajemy tu nazw firm dobrych i słabych aby nie być posądzanych o reklamę.)

Czy grading jest opłacalny?

Grading w renomowanych firmach kosztuje nawet kilkaset dolarów, a w Polsce już od 15 zł. Dodatkowo można uzyskać rabaty wykupując abonament lub zlecając grading większej ilości monet.
Wśród kolekcjonerów zdania na temat tej usługi są podzielone. Sceptycy uważają, że samo wyciąganie monety z oryginalnego kapsla i przepakowywanie w slaby naraża ją na kontakt z powietrzem i ryzyko innych zanieczyszczeń. Dodatkowo nikt nie gwarantuje, że tworzywo w które pakuje się monety, po latach nie będzie wchodzić w reakcje z powierzchnią numizmatów. Niestety wiele tworzyw sztucznych z których robione są klasery lub kapsle mają w swoim składzie związki chemiczne reagujace z powierzchnią monety.

Copyright: © www.monety.piloty.eu